See fanius on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fani",
"3": "us",
"id2": "quality",
"t1": "fan"
},
"expansion": "fani (“fan”) + -us",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "fani (“fan”) + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "40*F/kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fanius",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fanius",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "40*F/kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fanius",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fanius",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faniu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kalleus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kalleus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -us (quality)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"fandom, fanship (state of being fan)"
],
"id": "en-fanius-fi-noun-JIGJj-g0",
"links": [
[
"fandom",
"fandom"
],
[
"fanship",
"fanship"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑnius/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝nius̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑnius"
}
],
"word": "fanius"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fani",
"3": "us",
"id2": "quality",
"t1": "fan"
},
"expansion": "fani (“fan”) + -us",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "fani (“fan”) + -us",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "40*F/kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fanius",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fanius",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuden",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "40*F/kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kalleus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniutenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniutenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniudekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniuksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "faniudettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniudettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "faniuksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "faniuksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fanius",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fanius",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "faniu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kalleus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kalleus-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -us (quality)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑnius",
"Rhymes:Finnish/ɑnius/3 syllables"
],
"glosses": [
"fandom, fanship (state of being fan)"
],
"links": [
[
"fandom",
"fandom"
],
[
"fanship",
"fanship"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑnius/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝nius̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑnius"
}
],
"word": "fanius"
}
Download raw JSONL data for fanius meaning in All languages combined (19.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.